Alumni Achievement Hall of Fame

Members

2017
Harold L. Flowers ’59
Dr. James E. Gordon ’73
Alvin R. Scott ’69 (p)
Dr. Thomas E. Simpson ’65
Dr. Hazel Symonette ’68
Timothy L. Tramble, Sr. ’93

2016
Shendorah Fisher, ’00 & ’03
Derrick Lee Forward ’90
James N. Joyner ’62
Rev. Dr. William Carver Lennard ’63
Dennis J. McNeal, ’66
Rosie A. Turner ’81

2015
Dr. Marsha J. Bayless ’73
Richard R. Boykin ’90
John Benjamin Brown ’62
Edwin R. Clay ’69
Sandi Lynn ’68
Dr. Delors Edgar Magee, Jr. ’59
Willie A. Terrell, Jr. ’73
Ethel M. Washington ’69
Roland Winburn ’71

2014
Caleb Brown, Jr. ’70
Terri Cope-Walton ’96
Tyrone E. Dickerson ’65
Dr. David “Fred” McBagonluri ’96
Jeffery J. Mims, Jr. ’73
Dr. Dennis W. Weatherby ’82
Dennis L. Wells ’75

2013
Darryl T. Owens ’59
Kenneth S. Hudson ’61
Mildred C. Joyner ’71
Shirley L. Mays ’76

2012
Charles E. Delane ’60
Curtis Owens ’62

2011
Barbara Saunders ’60
Enrique Riggs ’68
Leon W. Tucker ’72

2010
Yvette Coursey ’63
W. Marvin Dulaney ’72
Joseph H. Hill ’62
Charles Whitehead ’61

2009
Nancy Travis Bolden ’48
The Honorable Nolan B. Dawkins ’69
Fred J. Grigsby, Jr. ’69
Betty Kennedy Shepherd ’71

2008
Doris Nicholson ’51
Felton Page ’69
Samuel Williams ’49 (p)

2007
Joyce Beatty ’72
Edward T. Dixon ’54
Carolyn Farrow-Garland ’70

2006
Richard Clay Dixon ’63
Omarosa O. Manigault ’96
Michael L. Nelson, Sr. ’72
Frances “Kay” Welch ’52

2005
Dolores R. Alston ’55
William J. Waterman ’52 (p)

2004
Gary Allen ’67
John W. Garland ’71
Kwame James C. McDonald ’54

2003
Robert L. Hylton ’54
Louis G. Long ’68

2002
Mildred Jones Henderson ’67
Harry G. Johns ’47
Edith Olivia Washington
Johnson ’59 (p)
Thomas E. Kelley, Sr. ’42

2001
Curtis Symonds ’78
Alfonso Wilson ’48

2000
Ronald Eugene Cosey ’71
James A. Elam ’54
Janette Hoston Harris ’62
Donis Eugene Toller, Sr. ’60

1999
Dixie J. Allen ’78
Albert L. Harrington ’58
John T. Jackson ’69
Anthony “Tony” Williams ’54
Joey D. Williams ’88

1998
Gordon L. Berry ’55
Bernida L. Thompson ’68

1997
Otha N. Brown, Jr. ’52
Bryant Crawford, Jr. ’50 (p)
M. Delmar Edwards ’48
Richard H. Shepherd, Jr. ’71
Audrey L. Norman-Turner ’68
Gloria Taylor Towers ’54

1996
E. Eugene Brown ’72
Theresa A. Check ’74
Alex B. DarJean ’75

1995
MacArthur DeShazer, Sr. ’71
Earl H. Duval, Jr. ’69
Clifford E. Gates, Sr. ’48
Lawrence B. Mixon, Sr. ’71
William Ross, Jr. ’48 (p)
James H. Sangster ’59
Lawrence J. Turner ’56

1994
Calvin E. Davis ’50
Jacqueline G. Davis ’77
Jane Frazier Dixon ’57
James Curtis Joyner ’71
Aaron Lowery ’58
Blanche I. Mayo ’76

1993
Michael O. Ajisafe ’64
David G. Carter ’65
Thomas J. Craft, Sr. ’48
George C. Dumas ’59
Terrence L. Glass ’68
Judy L. Greene McGill ’72
Charles H. Harrell ’69
Maurice L. Reed ’50
James C. Renick ’70

1992
Fillmore Freeman ’57
Dwight L. Johnson ’66
Sylvester G. Lee ’57 (p)
Theodore D. Toles ’73
Elliott A. Treadwell ’69
Carolyn Watts-Allen ’69

1991
Donald K. Anthony ’56
William A. Dupree ’56
James E. Farmer ’67
Deborah K. Brown Gaines ’68
Joseph E. Johnson ’57
Melvin A. Johnson, Jr. ’50
Fredric H. Leigh ’63
Betty K. Pinkney ’56
Chester C. Pryor, II ’51
Joshua I. Smith ’63
James A. Wright ’60

1990
Vernon N. Ford ’70
Raymond V. Haysbert, Sr. ’47
Bettye Torrey Oldham ’56

1989
Carneice Brown-White ’50
H. Douglas Covington ’57
Jay Crosby ’50
Jerry Cummings ’63
Dennis Dowdell, Jr. ’67
Delbert L. Flowers ’56
Ronald L. Garnett ’67
Lathardus Goggins ’54
Ronald E. Goldsberry ’64
Charles A. Green ’61
Edward D. Irons ’48
William L. Mallory ’55
June M. Moorehead Marable ’48
Charles Moody, Jr. ’54
Walter G. Sellers, Sr. ’51
Fred Sheffey ’50
Bernice Sumlin ’48
O’Neil D. Swanson ’53
Arthur E. Thomas ’62

 

(p) Inducted Posthumously